• Bergama, sahip olduğu tarihi ve kültürel değerleriyle dünyanın 999., Türkiye’nin 13. ve İzmir’in ilk UNESCO Dünya Mirası kentidir. İlkler kenti Bergama; Parşömenin anavatanı, eczacılığın babası Hekim Galenos’un kenti, 1937 yılından bu yana Türkiye’nin ilk yerel festivaline hiç ara vermeksizin ev sahipliği yapmış ve yapmaya da devam eden kent, İncil’de geçen Anadolu’daki yedi kiliseden birine sahip kent, dünyanın en dik tiyatrosuna sahip kent gibi pek çok nitelemeye sahiptir.
 • Antik Çağ’dan günümüze uzanan derin tarihi ile her yüzyılda önemli bir yaşam merkezi olan Bergama şehri, antik kentlerden görmeye değer müzelere, hanlar hamamlardan yaylalara, butik otellerden Ege mutfağının lezzetlerini sofralarımıza getiren restoranları ile Kuzey Ege’de mutlaka görülmesi gereken noktalardan birisidir.
 • Bergama adı, antik dönemdeki “Pergamon” isminden gelmektedir. İlk çağda muhteşem abideleriyle büyük bir şehir ve aynı adı taşıyan krallığın merkezi olmasının yanı sıra, Ortaçağın önemli stratejik mevkii, Karesioğulları’nın ikinci başkenti ve son olarak Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli merkezlerindendir.
 • www.bergama.bel.tr
  unesco.bergama.bel.tr
 • Bergama’ya Havayolu ile Ulaşım
  İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan toplu taşıma ile Bergama’ya gitmek için, İZBAN hattı kullanılarak Aliağa durağında inilmesi gerekmektedir. Buradan, 835 no’lu otobüs hattına aktarma yaparak Bergama’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.
 • Bergama’ya Otobüs İle Ulaşım

  İzmir’in Bergama ilçesine İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerden otobüs ile doğrudan ulaşım seçeneği bulunmaktadır. Diğer şehirlerden gelinecekse, İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde indikten sonra Bergama’ya özel şehir içi otobüsler ile aktarma yapılması gerekmektedir.

  İstanbul’dan Bergama’ya otobüs ile doğrudan ulaşım ortalama 9 saat sürmektedir. Ankara’dan Bergama’ya otobüs ile doğrudan ulaşım ortalama 11-12 saat sürmektedir.

 • Bergama’ya Tren İle Ulaşım

  Bergama ilçesine tren ile doğrudan ulaşım seçeneği bulunmamaktadır. Demiryolu ile ulaşım sağlamak isteyen ziyaretçilerin, İzmir Mavi Treni kullanmaları gerekmektedir.

  İzmir Mavi Tren ile Ankara-İzmir arası yolculuk ortalama 12-13 saat, Eskişehir-İzmir arası yolculuk ortalama 10 saat, Balıkesir- İzmir arası ortalama 4 saat ve Manisa-İzmir arası yolculuk ortalama 1.5-2 saat sürmektedir.

  İzmir Mavi Tren ile Ankara, Eskişehir, Kütahya, Balıkesir ve Manisa şehirlerinden İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Basmane durağında inilmesi gerekmektedir. Buradan, İZBAN hattına geçiş yaparak Aliağa durağında indikten sonra, 835 no’lu otobüs hattına aktarma yaparak Bergama’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

 • izum.izmir.bel.tr
  www.eshot.gov.tr
  www.izmirimkart.com.tr